Notice: class-oembed.php is deprecated since version 5.3.0! Use wp-includes/class-wp-oembed.php instead. in /customers/d/3/b/menvart.se/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 4719 Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /customers/d/3/b/menvart.se/httpd.www/wp-includes/functions.php:4719) in /customers/d/3/b/menvart.se/httpd.www/wp-content/plugins/onecom-vcache/vcaching.php on line 543 Föreningen Apertum – Ett arbetsliv i förändring – men vart?

Föreningen Apertum

Projektet genomfördes i samarbete med Föreningen Apertum.

Föreningen Apertum är en ideell förening med syftet att stödja och genomföra undersökande samtal om arbetsliv och samhälle. Föreningen är politiskt, religiöst och ideologiskt obunden men vilar på idén att fria individer i samverkan är grundläggande för framgångsrika verksamheter och organisationer. Mötet mellan olika synsätt i öppna (apertum) och reflekterande samtal är den form föreningen använder för att få en fördjupad förståelse för de nya och tidigare obeaktade fenomen vi möter på våra arbetsplatser och andra arenor. Mötet ska också ge oss den tid vi behöver för att stanna upp och fundera över de ibland mycket snabba förändringar som sker i arbetsliv och samhälle. Föreningens medlemmar representerar en bred professionell kunskap och arbetserfarenhet och är en betydelsefull andel av det nätverk som bidragit till rapportens innehåll. I föreningen samtalas nu om den offentliga sektorns styrning och organisering.

Vill du veta mer kontakta föreningens ordförande Per Tengblad per.tengblad.pt@gmail.com.

image_pdfimage_print

Leave a comment

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.